Spring Academic All-Big Ten Honorees Announced

Anderson Hacken

• Photo Roster of 2022 Spring Academic All-Big Ten Honorees

ROSEMONT, Ill. — The Big Ten conference announced its 2022 Spring Academic All-Big Ten teams on Wednesday (June 1), with the University of Michigan putting 220 student-athletes on the list to push its total to 507 honors this academic year, a new department record.

Criteria for making the Academic All-Big Ten team include being in at least their second academic year at their institution and maintaining a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

The breakdown of Michigan student-athletes on the list is 17 from baseball, 12 from softball, seven from men’s golf, seven from women’s golf, 22 from women’s lacrosse, 29 from men’s lacrosse, 33 from men’s track and field, 31 from women’s track and field, 15 from water polo, 34 from rowing, seven from women’s tennis and six from men’s tennis.

Michigan had a trio of student-athletes with a perfect 4.0 GPA in men’s track and field’s Ryan McCloskey (biomedical engineering) and Tianhao Wei (mechanical engineering), along with women’s track and field’s Alice Hill (ecology and evolutionary biology).

The conference office also awards Academic All-Big Ten distinction in the winter and spring seasons, and the Distinguished Scholar Award at the end of the academic year. Student-athletes eligible for the Distinguished Scholar Award must be letterwinners in at least their second year in residence at their institution. Qualifying student-athletes must have earned a GPA of 3.7 or higher for the current academic year, excluding summer school.

Baseball (17)

Chase Allen, So., Sport Management

Riley Bertram, Sr., Communication and Media

Ted Burton, Jr., Communication and Media

Keaton Carattini, Sr., Sport Management

Walker Cleveland, Sr., Economics

Jacob Denner, Jr., Sport Management

Tito Flores, Jr., Sport Management

Matt Frey, Gr., Supply Chain Management

Ian Kennedy, So., Undeclared

Brandon Lawrence, Jr., Sport Management

Jake Marti, Sr., General Studies

Jimmy Obertop, Jr., Sport Management

Connor O’Halloran, So., Undeclared

Dylan Stanton, So., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Jack Van Remortel, Sr., Sport Management

Cameron Weston, Jr., Communication and Media

Ryan Zimmer, So., Sport Management

Men’s Golf (7)

Will Anderson, So., Sport Management

Pier Francesco De Col, Jr., Business Administration

Ben Dunne, Sr., Sport Management

Ben Hoagland, So., LSA Undeclared

Jude Kim, So., Business Administration

Jack O’Donnell, So., Business Administration

Patrick Sullivan, Sr., Sport Management

Women’s Golf (7)

Hailey Borja, Jr., Sport Management

Monet Chun, So., Movement Science

Anika Dy, Jr., Movement Science

Ashley Lau, Sr., Economics

Mikaela Schulz, Jr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Sophia Trombetta, Sr., Movement Science

Jacqueline Young, Sr., Economics

Men’s Lacrosse (29)

Isaac Aronson, So., Business Administration

Michael Boehm, So., Business Administration

Jake Bonomi, Jr., Communication and Media

Shane Carr, So., Mechanical Engineering

Bryce Clay, Sr., Communication and Media

Michael Cosgrove, Jr., Communication and Media

Andrew Darby, Sr., Economics

Peter Davies, Jr., Sport Management

Mac Fotiades, Jr., Sport Management

Dylan Gardner, Jr., Environment

Ben Hull, So., Sport Management

Jacob Jackson, Jr., Business Administration

Zach Johnson, Sr., Political Science

Trevor Kessel, So., Mechanical Engineering

John Kiracofe, Sr., Communication and Media

Gavin Legg, Sr., Economics

Grant McCurry, So., Business Administration

Oliver Mirer, Jr., Economics

Brandon Murphy, Jr., Communication and Media

Kevin Pimental, Jr., Business Administration

Nick Rowlett, Sr., Communication and Media

Drake Schaffner, Sr., Sport Management

Ryan Schriber, Jr., Sport Management

Hank Serr, So., Computer Science

Wilson Sneath, So., LSA Undeclared

Ryan Sullivan, So., Business Administration

Jack Welcsh, So., Sport Management

Jack Whitney, So., LSA Undeclared

Justin Wietfeldt, So., Business Administration

Women’s Lacrosse (22)

Caroline Bean, So., LSA Undeclared

Annabelle Burke, So., Business Administration

Maddie Burns, So., Business Administration

Caitlyn Camelio, Jr., Economics

Ava Class, So., LSA Undeclared

Caroline Davis, So., Environment

Sophia DeNicola, Jr., Political Science

Melissa Esswein, Jr., Applied Exercise Science

Claire Galvin, Sr., Communication and Media

Erin Garvey, Sr., Sport Management

Josie Gooch, So., Business Administration

Julia Henry, Sr., Gender and Health

Meryl Johnson, So., LSA Undeclared

Mariana Lopez-Ona, Jr., Business Administration

Shaylah Marciano, So., Business Administration

Hailey Mead, Sr., Business Administration

Kaitlyn Mead, Sr., Communication and Media

Kelly Poole, Sr., Political Science

Maya Santa-Maria, So., LSA Undeclared

Kaley Thompson, Sr., Biology, Health, and Society

Morgan Whitaker, Sr., Sociology

Frances Workman, Jr., Communication and Media

Rowing (34)

Lauren Benitez, Jr., Organizational Studies

Lauren Boydston, So., LSA Undeclared

Kate Burns, Gr., Industrial and Oper Eng E

Hadley Camp, Sr., Business Administration

Julia Casey, Jr., Evolutionary Anthropology

Elle Caton, Jr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Elena Collier-Hezel, Jr., Psychology

Grace Collins, RS Sr., Applied Exercise Science

Zara Collisson, So., Sociology

Victoria Cooke, Sr., Biology, Health, and Society

Abigail Dent, So., LSA Undeclared

Annaka Draaisma, Jr., Movement Science

Kayla Ehrlich, Sr., Mechanical Engineering

Delaney Evans, So., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Aubrey Fitts, Jr., Business Administration

Gabriella Franco-Borges, So., Industrial and Oper Eng

Alexandra Gabel, So., LSA Undeclared

Brooke Gietzen, So., Biomedical Engineering

Lauren Langley, So., LSA Undeclared

Kate Lucken, So., Business Administration

Caroline McGee, Sr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Sarah McKay, So., Applied Exercise Science

Olivia McMullen, Jr., Movement Science

Sophia McSpedon, Jr., Movement Science

Lillian Mei, Sr., Mechanical Engineering

Rocky Morabito, So., Movement Science

Emily Nelson, So., LSA Undeclared

Samantha Perlman, Sr., Business Administration

Jessica Schoonbee, Sr., Computer Science

Ariana Shokoohi, Jr., Biology, Health, and Society

Lauren Sickmiller, Sr., Movement Science

Cecilia Spesia, Gr., Pharmaceutical Sciences PhD

Noa Sreden, Sr., Economics

Kathryn Ward, Sr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Softball (12)

Meghan Beaubien, Gr., Biomedical Engineering

Taylor Bump, 5th, Business Administration

Kristina Burkhardt, Gr., Social Work

Ryleigh Carricaburu, So., Sport Management

Hannah Carson, Sr., Sport Management

Lauren Esman, Jr., Earth and Environmental Science

Jessica Garmen, Jr., Sport Management

Audrey LeClair, Jr., Communication and Media

Melina Livingston, Gr., Movement Science

Alex Storako, Sr., Sport Management

Keke Tholl, So., Business Administration

Lexi Voss, Jr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Men’s Tennis (6)

Nick Beaty, Gr., Social Work

Jacob Bickersteth, So., Undeclared

Nino Ehrenschneider, Jr., Environment

Ryan Fu, Sr., Communication and Media

Ondrej Styler, Jr., Information

Jonny Yaffe, Sr., General Studies

Women’s Tennis (7)

Jaedan Brown, So., Undeclared

Anca Craciun, Sr., Statistics

Nicole Hammond, Jr., Environment

Merri Kelly, So., Communication and Media

Gala Mesochoritou, So., Undeclared

Kari Miller, So., Business Administration

Lanie Van Linge, Jr., Organizational Studies

Men’s Track and Field (33)

Bera Ajala, So., LSA Undeclared

Dubem Amene, So., LSA Undeclared

Tom Brady, Jr., Computer Science

Chris Chuparkoff, So., LSA Undeclared

Anthony DeKraker, Sr., Movement Science

Tom Dodd, Gr., Movement Science

Aiden Felty, Jr., Anthropology

John Florence, Jr., Economics

Nick Foster, Jr., Economics

Leo Gabaron, So., Economics; Romance Languages and Literatures

James Gedris, Jr., Business Administration

Anthony Hancock, So., Mechanical Engineering

Michael Hancock, So., LSA Undeclared

Cassidy Henshaw, Sr., Communication and Media

Cole Johnson, Sr., Mechanical Engineering

Will Landowne, Sr., Environmental Engineering

Mason Mahacek, Jr., Environment

Job Mayhue, Sr., Business Administration

Ryan McCloskey, Jr., Biomedical Engineering

Joe Meyers, So., Art and Design

Devin Meyrer, Gr., Interpersonal Practice in Integrated Health, Mental Health and Substance Abuse

Gabe Piepergerdes, Gr., Sport Management

Oli Raimond, So., Computer Science

Austin Remick, Sr., Business Administration

Henry Sheldon, So., Business Administration

Thomas Shilgalis, Jr., Computer Science

Jack Spamer, So., Electrical Engineering

Zach Stewart, So., Sport Management

Nick Trevisan, Sr., Computer Science

Tianhao Wei, So., Mechanical Engineering

Eli Winter, So., LSA Undeclared

Colton Yesney, Sr., Film, Television, and Media; International Studies

Joshua Zeller, Jr., Economics

Women’s Track and Field (31)

Bree Bredeweg, So., Movement Science

Paige Chapman, Jr., Biopsychology, Cognition and Neuroscience

Eleni Daughters, Gr., Public Policy MPP

Madison Eaton, Jr., Business Administration

Anne Forsyth, Sr., Statistics

Lauren Fulcher, Jr., Information

Amber Gall, Jr., Psychology

Katelynne Hart, So., Biology, Health, and Society

Alice Hill, Gr., Ecology and Evolutionary Biology

Ziyah Holman, So., LSA Undeclared

Eva Jansohn, Sr., Psychology

Jessi Larson, Sr., Movement Science

Aasia Laurencin, So., Sociology

Mia Manson, So., Movement Science

Theresa Mayanja, Sr., Business Administration

Clare McNamara, So., Sport Management

Colleen Megerle, Jr., Environment

Lucy Petee, So., Cognitive Science; Communication and Media

Simone Roberts, So., Communication and Media

Aurora Rynda, Sr., Movement Science

Amanda Schaare, Sr., Sport Management

Nikki Stephens, Gr., Interpersonal Practice in Integrated Health, Mental Health and Substance Abuse

Delaney Stersic, Gr., Higher Education MA

Gabby Swider, Sr., Mechanical Engineering

Carlita Taylor, Gr., Global Health GC; Health Behavior and Health Education

Sam Tran, Jr., Movement Science

Ericka VanderLende, Jr., Applied Exercise Science

Julia Vanitvelt, 5th, Movement Science

Cate Visscher, Jr., Chemical Engineering

Hannah Waller, So., Sport Management

Kayla Windemuller, Sr., Applied Exercise Science

Water Polo (15)

Libby Alsemgeest, So., Applied Exercise Science

Alex Brown, Jr., Psychology

Lola Ciruli, So., Communication and Media

Grace Harbaugh, Jr., History of Art

Jess Henningsen, Jr., Communication and Media

Sophie Jackson, Sr., Architecture

Alison Lock, So., undeclared

Sammi Monroe, So., Sport Management

Ava Morrant, Sr., Communication and Media

Erin Neustrom, Sr., Sport Management

Anne Rankin, Jr., Psychology

Maddy Steere, Sr., Biomolecular Science

Sophie Tovani, Jr., Communication and Media

Kasey Umlauf, So., Neuroscience

Kata Utassy, So., Communication and Media

Next Post

Here’s What’s In Senator Lummis’ Bitcoin Bill

The bipartisan Bitcoin laws by U.S. Senators Cynthia Lummis (R-WY) from the Senate Banking Committee and Kirsten Gillibrand (D-NY) from the Senate Agriculture Committee has at last been launched – months following the effort was 1st declared. The laws, coined the Responsible Economical Innovation Act, also referred to as Lummis-Gillibrand, […]